W ostatnim czasie, w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele tematów i dyskusji dotyczących problematyki ochrony życia ludzkiego. Powróciła debata o dopuszczalności aborcji. W dyskusjach powraca temat diagnostyki prenatalnej co powoduje, że można odnieść mylne wrażenie, że diagnostyka prenatalna to zakres badań które kojarzą się z przerwaniem ciąży. Pojęcie „badanie prenatalne” zyskuje przez to niejednokrotnie negatywny wydźwięk. Pojawiają się postawy które mówią, że badania są niebezpieczne i niepotrzebne skoro niezależnie od wyniku badań ciąża będzie kontynuowana.

Nic bardziej mylnego ! Takie opaczne rozumienie tematu badań prenatalnych niesie ze sobą niejednokrotnie dramatyczne i nieodwracalne konsekwencje.

Brak wykonania diagnostyki prenatalnej :

Badania prenatalne to każde badanie wykonywane w diagnostyce płodu.

Przesiewowe badania prenatalne nieinwazyjne :

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest tu badanie ultrasonograficzne oraz badania z krwi pacjentki. Jak każde badanie diagnostyczne badanie prenatalne ma na celu wykrycie zagrożeń i wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego. Przesiewowe badania prenatalne to bezpieczne badania które powinny być wykonywane u każdej ciężarnej.

Dlaczego przesiewowe badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta ?

Cel tych badań to :

  1. Ocena funkcji łożyska i ryzyka wystąpienia m.inn. nadciśnienia indukowanego ciążą /preeklampsji ( kiedyś nazywanego zatruciem ciążowym). Umożliwia to wdrożenie postępowania, które w istotnym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia tego powikłania. Przykładem jest profilaktyczne zastosowanie kwasu acetylosalicylowego. W grupie wysokiego ryzyka podanie kwasu acetylosalicylowego 150 mg/dziennie ( optymalnie przed 16 tyg do 36 tyg) zmniejsza częstość występowania preeklampsji poniżej 34 tygodnia o ponad 80 % !. Bez wykonania tego badania nie można zapobiegać tej patologii a stanowi ona zagrożenie życia zarówno dla kobiety jak i dla płodu.
  2. Szczegółowa ocena budowy płodu
  3. Ocena ryzyka wystąpienia wad
  4. W przypadku potwierdzenie wady:
    • dostosowanie dalszej diagnostyki do konkretnej wady
    • przyspieszenie diagnozy – wczesne rozpoznanie umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania bez zbędnej zwłoki
    • opieka w odpowiednim specjalistycznym ośrodku zwiększająca szanse na optymalną terapię
    • w wybranych przypadkach możliwość podjęcia skutecznego leczenia jeszcze w okresie prenatalnym
    • wybór szpitala o odpowiednim stopniu referencyjności umożliwia zaplanowanie adekwatnej opieki okołoporodowej
    • możliwość świadomego kontynuowania ciąży
  5. Ocena dobrostanu płodu, tempa wzrostu, możliwość rozpoznania ewentualnych nieprawidłowości. Wczesne rozpoznanie umożliwia zaplanowanie dedykowanej specjalistycznej opieki co daje szanse na uniknięcie istotnych powikłań.
  6. ocena wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych – np. zespół Downa
    Daje to możliwość podjęcia decyzji o świadomym kontynuowaniu ciąży co wiąże się z przygotowaniem do przyjęcia na świat chorego dziecka.